Events

No Event

 
 

Year 2-12 ICAS Mathematics Competition

 11.10am - 12.50pm  M2 & M4

..

Read more >
 
 

Year 9 Humanities Excursion

 8.50am  Shrine of Remembrance

..

Read more >
 
 

Year 2-12 ICAS English Competition

 11.10am - 12.50pm  M2 & M4

..

Read more >
 
 

Year 3-12 Australian Maths Competition

 11.10am - 12.50pm  M2 & M4

..

Read more >
 
 

Year 1 Incursion 'Professor Bunsen'

 9.10am - 12.40pm  LJ 5 & 6

..

Read more >
 
 

Year 7 Food Technology Excursion

 11.00am  Queen Victoria Market

..

Read more >
 
 

Year 7 Food Technology Excursion

 11.00am  Queen Victoria Market

..

Read more >
 
 

Year 8 Excursion

 8.30am  Jewish Holocaust Centre

..

Read more >
 
 

Year 7 Boys Basketball

 9.10am  Eagle Stadium

..

Read more >
 
 

Year 7 Girls Basketball

 9.10am  Eagle Stadium

..

Read more >
 
 

Year 9/10 Girls Basketball

 9.10am  Eagle Stadium

..

Read more >
 
 

Year 9/10 Boys Basketball

 9.10am  Eagle Stadium

..

Read more >
 
 

Year 8 Girls Basketball

 9.10am  Eagle Stadium

..

Read more >
 
 

Year 8 Boys Basketball

 9.10am  Eagle Stadium

..

Read more >
 
 

Year 9/10 Girls Interschool Table Tennis

 9.00am  Eagle Stadium

..

Read more >
 
 

Year 9/10 Boys Interschool Table Tennis

 9.00am  Eagle Stadium

..

Read more >
 
 

Battle of the Books (selected students Year 3-6)

 10am - 2pm  Chapel

..

Read more >
 
 

Year 1 Excursion

 9.15am - 3.00pm  Werribee Zoo

..

Read more >
 
 

Year 3 Excursion

 9.00am - 3.00pm  Scienceworks

..

Read more >
 
 

Year 12 Home Economics Victoria Student Day Out

 8.00am 3.15pm  TBA

..

Read more >
 
 

Year 12 Legal Studies Convention

 8.30am - 3.10pm  Geelong Lutheran College

..

Read more >
 
 

Year 4 Excursion

 9.00am  Melbourne Museum

..

Read more >
 
 

Prep - Year 6 Junior School Disco

 5.30pm - 8.00pm  GNLC Gym & Food Tech rooms

..

Read more >
 
 

Year 3HD Excursion

 9.15am - 11.00am  Penrose Kindergarten

..

Read more >
 
 

Year 3MG/3IL Excursion

 9,15am - 11,00am  Penrose Kindergarten

..

Read more >
 
 

Year 7 Girls Soccer

 9.10.am - 3.00pm  Saltwater Reserve, Point Cook

..

Read more >
 
 

Year 7 Boys Soccer

 9.10am - 3.00pm  Saltwater Reserve, Point Cook

..

Read more >
 
 

PEB & PSA Excursion

 9.00am - 3.00pm  Collingwood Children's Farm

..

Read more >
 
 

PBH & PEL Excursion

 9.00am - 3.00pm  Collingwood Childrens' Farm

..

Read more >
 
 

Year 5 Camp 2018

  Sovereign Hill

..

Read more >
 
 

Year 5 Camp 2017

  Sovereign Hill

..

Read more >
 
 

Morrisby Report

 9.00am - 6.00pm  Careers Office

..

Read more >
 
 

Year 9/10 Boys Soccer

 9.10am - 3.10pm  Galvin Park

..

Read more >
 
 

Year 12 VCE Admin. Session with Gordon TAFE

 12 - 3pm  College Chapel

..

Read more >
 
 

Year 2 'Billy Cart - Supreme Incursions'

 9.00am - 1.00pm  GNLC Gym

..

Read more >
 
 

Year 11 & 12 (selected) Western Metropolitan Secondary Netball Senior Girls Region Finals

 9.00am - 3.00pm  Altona Sports Centre

..

Read more >
 
 

Years 9 & 10 (various) Wyndham 2017 Environmental Youth Summit

 9.00am - 2.30pm  Wyndham City Council Civic Centre

..

Read more >
 
 

Years 10-12 (various) Art Excursion 'Van Gogh & Top Arts @ NGV Federation Square

 8.30am - 3.15pm  NGV, St Kilda

..

Read more >
 
 

Years 10-12 (various) Art Excursion

 8.30am - 1.00pm  ACCA, Southbank

..

Read more >
 
 

Morrisby Interviews

 All Day  Careers Office

..

Read more >
 
 

Morrisby Interviews

 All Day  Careers Office

..

Read more >
 
 

Year 7 & 10 Textiles Excursion - Focus on Fibre Schools Program

 11.00am - 3.30pm  National Wool Museum, Geelong

..

Read more >
 
 

Year 11 & 12 Interschool Netball Match - GNLC vs HCC

 3.15pm - 5.15pm  Heathdale Christian College

..

Read more >
 
 

Year 11 & 12 Girls Basketball

 9.00am  Eagle Stadium

..

Read more >
 
 

Open Day scheduled for Wednesday 3 May (4.00pm - 7.00pm) HAS BEEN CANCELLED

..

Read more >
 
 

Years 6-12 2017 House Athletics Carnival (BACK UP DATE)

  VU Athletics Track

..

Read more >
 
 

Years 5-12 2018 House Swimming Carnival

 9am - 3pm  Werribee Outdoor Pool

..

Read more >
 
 

Years 6-12 2017 House Athletics Carnival

 9am - 3pm  VU Athletics Track

..

Read more >
 
 

Year 9 Photography Excursion

 9am - 3pm  Melbourne CBD

..

Read more >
 
 

Year 8 Boys Soccer

 9.10am - 3pm  Galvin Park

..

Read more >
 
 

Year 12 English Orals - SAC

  GNLC

..

Read more >
 
 

Year 11 English Orals - SAC

  GNLC

..

Read more >
 
 

Year 10 WRICA Careers Expo

 8.45am - 11am  Werribee Racecourse

..

Read more >
 
 

Year 11/12 WRICA Careers Expo

 8.45am - 11am  Werribee Racecourse

..

Read more >
 
 

Year 11 & 12 Boys Table Tennis

 9.10am - 3pm  Eagle Stadium

..

Read more >
 
 

Year 9 Outdoor Ed. First Aid Qualification

  GNLC

..

Read more >
 
 

Year 8 Camp 2018

 9.00am - 3.00pm  Grantville Lodge

..

Read more >
 
 

Year 7 Camp 2018

 9.00am - 3.15pm  The Summit

..

Read more >
 
 

Year 6 Immigration Museum - Passport Plus Program

 8.55am - 1.30pm  Immigration Museum

..

Read more >
 
 

Year 11 & 12 Boys/Girls Netball

 9.10am - 3.00pm  Eagle Stadium

..

Read more >
 
 

Open Day/Evening

 4.00pm - 7.00pm  Chapel Foyer

..

Read more >
 
 

Year 11 & 12 Food Studies Excursion

 8.00am  Various locations with Melbourne CBD

..

Read more >
 
 

Year 11 Food Studies Excursion

 8.30am  Peppermint Ridge Farm

..

Read more >
 
 

Year 11 Foundation Maths Excursion

 9.00am  MCG - Museum

..

Read more >
 
 

(10B) Legal Studies Excursion 'Forensic Investigation'

 8.45am  Victoria Police Museum

..

Read more >
 
 

Rest of Year 11/12 Legal Studies Excursion 'Forensic Investigation'

 12pm  Victoria Police Museum

..

Read more >
 
 

Year 11/12 (further students) Legal Studies Excursion

 12pm  Victoria Police Museum

..

Read more >
 
 

Year 10/11/12 Legal Studies Excursion

 8.45am  Vicoria Police Museum

..

Read more >
 
 

Year 7 Art Excursion

 12.00pm  NGV International

..

Read more >
 
 

Year 7 Art Excursion

 12.00pm  NGV International

..

Read more >
 
 

Year 9-12 Incursion 'Victoria Police Recruitment'

 9.10am  Chapel

..

Read more >
 
 

Year 3-5 House Athletics Carnival

 9.30am  VU Athletics Complex, Hoppers Lane, Werribee

..

Read more >
 
 

Year 2 Excursion

  Werribee Mansion

..

Read more >
 
 

Year 9 Outdoor Ed. First Aid Qualification

 9.10am  Chapel

..

Read more >
 
 

Year 7 Art Excursion

 12.00pm  NGV International

..

Read more >
 
 

Red X Racing

  Loxton, South Australia

..

Read more >
 
 

Year 11/12 Girls Netball tryouts

 Lunchtime  Gym

..

Read more >
 
 

Year 9 Outdoor Education Excursion

 7.30am  Great Ocean Walk

..

Read more >
 
 

Year 9 Outdoor Ed Practice Hike

 9.00am  You Yangs

..

Read more >
 
 

Pedal Prix

  Maryborough

..

Read more >
 
 

Year 10-12 Studio Arts Focus Day - Unit 4 Outcomes

 7.30am - 4.00pm  Bendigo Art Gallery

..

Read more >
 
 

Junior School Disco - Prep - Year 6

 5.30pm - 7.30pm  Gym/Food Tech

..

Read more >
 
 

Year 5 Excursion

 9.00am  Werribee Open Range Zoo

..

Read more >
 
 

Reformation Day

..

Read more >
 
 

Year 8/9 Exams

..

Read more >
 
 

Middle School Orientation Day

 All Day

..

Read more >
 
 

College Arts Night

 5.00 - 8.30pm  Art Room

..

Read more >
 
 

Years 10/11 English Classes Incursion 'Australian Shakespeare Co'. - Macbeth

 11.50am - 12.50pm  Chapel

..

Read more >
 
 

Years 10/11 English Classes Incursion 'Australian Shakespeare Co'. - Romeo & Juliet

 9.50 - 10.50am  Chapel

..

Read more >
 
 

Year 10/11/12 (10A) Legal Studies Excursion 'Forensic Investigation'

 8.45am  Victoria Police Museum

..

Read more >
 
 

Year 9 Camp 2018

 9.00am  Melbourne City

..

Read more >
 
 

Year 2 Sleepver

 6.00pm  GNLC Gym

..

Read more >
 
 

Year 10 & 11 Cultural Immersion Tour

  Italy & Germany (various locations)

..

Read more >
 
 

Year 10 Incursion 'Deakin Uni. - Info'

 9.10am  GNLC Chapel

..

Read more >
 
 

Year 2 Excursion

 9.00am  Melbourne Zoo

..

Read more >
 
 

Year 10 BIG Day In @ RMIT Excursion

 8.00am  Melbourne RMIT

..

Read more >
 
 

Year 8 Humanities Excursion

 8.50am  Kryal Castle

..

Read more >
 
 

Years 10-12 Top Design Excursion

 8.30am  Melbourne Museum

..

Read more >
 
 

Year 12 Incursion 'Deakin University - Study Skills'

 12.00pm  GNLC Chapel

..

Read more >
 
 

Years 5-8 2017 MIddle Years Philosothon Excursion

  Melbourne Museum

..

Read more >
 
 

Parent Conferences

 3.30pm - 8.00pm

..

Read more >
 
 

Parent Conferences

 3.30pm - 8.00pm

..

Read more >
 
 

Year 12 Legal Studies Excursion

 12.00pm  Country Court of Victoria

..

Read more >
 
 

Year 11/12 Legal Studies Excursion 'Juries Service'

 12.00pm  County Court of Victoria

..

Read more >
 
 

Year 12 Psychology Excursion - VCE Sleep Program

 9.00am  Epworth Sleep Centre

..

Read more >
 
 

2017 VCE Program

 8.50am  Federation University Australia

..

Read more >
 
 

Year 12 VCE Admin Incursion (Victoria University)

 TBA  Chapel

..

Read more >
 
 

Year 12 VCE Admin Incursion (La Trobe University)

 12.00pm  Chapel

..

Read more >
 
 

Year 11 Legal Studies Excursion

 12.00pm  Supreme Court of Victoria

..

Read more >
 
 

Year 3-6 (selected) Hoppers Crossing District Cross Country

 TBA  Heathdale Christian College

..

Read more >
 
 

Year 7 Food Technology Excursion

 11.00am  Queen Victoria Markets

..

Read more >
 
 

Year 10-12 Incursion - Defence Force Presentation

 8.50am  Chapel

..

Read more >
 
 

Year 9/10 Girls (selected) Interschool Netball

 9.00am  Eagle Stadium

..

Read more >
 
 

Year 7/8 Boys Netball

 9.00am  Eagle Stadium

..

Read more >
 
 

Year 11 Psychology Excursion

 9:00am  Melbourne Museum

..

Read more >
 
 

Year 7 Food Technology Excursion

 11.00am  Queen Victoria Markets

..

Read more >
 
 

Year 11 Unit 2 AOS 2 Ecolinc

 9.00am  Ecolinc, Bacchus Marsh

..

Read more >
 
 

Year 12 Unit 4 AOS 1

 9.00am  Ecolinc, Bacchus Marsh

..

Read more >
 
 

Prep - Year 5 Jump Rope for Heart

 9.00am  GNLC

..

Read more >
 
 

Year 11 SAC Excursion

 9.00am  Ecolinc, Bacchus Marsh

..

Read more >
 
 

MS Excursion 'Wyndham Central Student Leadership

 9.00am  Youth Resource Centre

..

Read more >
 
 

Year 11/12 Excursion

 8.00am  Luna Park

..

Read more >
 
 

Year 11 Unit1 SAC Excursion

 8.50am  Ecolinc, Bacchus Marsh

..

Read more >
 
 

Year 11/12 Philosophy Excursion - Mind/Body Gallery

 8.50am  Melbourne Museum

..

Read more >
 
 

2018 Prep Orientation & BBQ

 6.00pm - 8.00pm  Chapel

..

Read more >
 
 

Father's Day Stall

 TBA  GNLC Resource Centre

..

Read more >
 
 

Mother's Day Stall

 TBA  GNLC Resource Centre

..

Read more >
 
 

Twilight Family Picnic (current families)

 5.00pm - 8.00pm  GNLC

..

Read more >
 
 

Year 11 Biology Unit 2 SAC 7 Genetic Screenig Ratios P: 3&4

..

Read more >
 
 

Year 11 Biology Unit 2 SAC All Day P: 3&4

..

Read more >
 
 

Year 11 Biology Unit 2 SAC 5 Barley P: 3&4

..

Read more >
 
 

Year 11 Biology Unit 2 SAC 4a Cell Replication

..

Read more >
 
 

Year 11 Biology Ecoline U1 Aos2 (All Day0 P: 3&4

..

Read more >
 
 

Year 11 Biology Unit 1 SAC 3 Rat Dissection P: 3&4

..

Read more >
 
 

Year 11 Biology Unit 1 SAC 2 Osmosis P: 3&4

..

Read more >
 
 

Year 11 Biology Unit 1 SAC 1 Ratios P: 3&4

..

Read more >
 
 

2017 Book Collection

 8.00am - 12.00pm & 2.00pm - 5.00pm  Middle School Art Room

..

Read more >
 
 

Term Four Ends

..

Read more >
 
 

Term Four Commences

..

Read more >
 
 

Term Three Ends (Year 12 Practice Exams will run from Monday 18-Friday 22 September)

..

Read more >
 
 

Term Three Commences

..

Read more >
 
 

Term Two Ends

..

Read more >
 
 

Term Two Commences

..

Read more >
 
 

Term One Ends

..

Read more >
 
 

Term One Commences

..

Read more >
 
 

Year 7 Excursion

 8.15am - 3.15pm  Parliament House & Watch House

..

Read more >
 
 

Year 7 Excursion

 8.15am - 3.15pm  Parliament House & Watch House

..

Read more >
 
 

Year 7 Excursion

 8.15am - 3.15pm  Parliament House & Watch House

..

Read more >
 
 

Year 8 Excursion

 9.00am - 3.10pm  Hanging Rock

..

Read more >
 
 

Red X Racing HPV Murray Bridge (selected students)

 6.30am - 5.00pm  Murray Bridge, South Australia

..

Read more >
 
 

Western Metro Athletics Final - Year 7-12 (selected)

 9.00am - 3.00pm  Moonee Valley

..

Read more >
 
 

Wyndham Division Athletics - Year 3-6 (selected)

 9.00am - 3.00pm  VU Track, Hoppers Lane

..

Read more >
 
 

Year 4 Camp

 9.30am - 2.30pm  Camp Weekaway, Benloch

..

Read more >
 
 

Wyndham Division Athletics - Year 7-12 (selected)

 9.00am - 3.00pm  VU Athletics Track, Hoppers Lane

..

Read more >
 
 

Hoppers Crossing District Hoop Time - Year 5-6 (selected)

 8.50am - 3.00pm  Eagle Stadium

..

Read more >
 
 

Hoppers Crossing District Hoop Time - Year 3-4 (selected)

 8.50am - 3.00pm  Eagle Stadium

..

Read more >
 
 

Western Metro Cross Country Final - Year 7-12 (selected)

 9.00am - 3.00pm  Brimbank Park, Keilor

..

Read more >
 
 

Swimming Lessons - Year 1

  AquaPulse

..

Read more >
 
 

Year 3 Camp

 9.00am - 2.30pm  Camp Wilkin, Anglesea

..

Read more >
 
 

Wyndham Division Cross Country - Year 7-12 (selected)

 9.00am - 3.00pm  Presidents Park

..

Read more >
 
 

Swimming Lessons - Year 5

  AquaPulse

..

Read more >
 
 

APSMO Olympiads and Games 2017 - Year 3-9 (various)

  TBD

..

Read more >
 
 

APSMO Olympiads and Games 2017 - Year 3-9 (various)

  TBD

..

Read more >
 
 

APSMO Olympiads and Games 2017 - Year 3-9 (various)

  TBD

..

Read more >
 
 

APSMO Olympiads and Games 2017 - Year 3-9 (various)

  TBD

..

Read more >
 
 

APSMO Olympiads and Games 2017 - Year 3-9 (various)

  TBD

..

Read more >
 
 

Swimming Lessons - Year 2

  AquaPulse

..

Read more >
 
 

Swimming Lessons - Year 4

  AquaPulse

..

Read more >
 
 

Year 8 Excursion

 9.00am - 3.10pm  Western Treatment Plant, Werribee

..

Read more >
 
 

Wyndham Division Cross Country - Year 3-6 (selected)

 9.00am - 3.00pm  Presidents Park

..

Read more >
 
 

Western Metro Region Swimming Final - Year 7-12 (selected)

 8.50am - 3.15pm  Kardinia Pool, Geelong

..

Read more >
 
 

Interschool Netball - Year 9&10 Boys(selected)

 9.00am - 3.00pm  Eagle Stadium

..

Read more >
 
 

Cross Country - Year 3-12

 9.00am - 3.00pm  College Oval

..

Read more >
 
 

Interschool Netball - Year 8 Girls (selected)

 9.00am - 3.00pm  Eagle Stadium

..

Read more >
 
 

Interschool Netball - Year 7 Girls (selected)

 9.00am - 3.00pm  Eagle Stadium

..

Read more >
 
 

Prep - Year 5 Incursion 'The Magic Words' - Brainstorm Productions

  Chapel or Large Science Room

..

Read more >
 
 

Interschool Tennis - Year 8 Girls (selected)

 9.00am - 3.00pm  Saltwater Reserve

..

Read more >
 
 

Wyndham Division Swimming Carnival - Year 3-6 (selected)

 9.00am - 3.00pm  Werribee Outdoor Pool

..

Read more >
 
 

Interschool Tennis - Year 7 Girls (selected)

 9.00am - 3.00pm  Saltwater Reserve

..

Read more >
 
 

Year 11/12 Legal Studies Excursion

 10.30am - 2.00pm  Parliament House Role Play VCE

..

Read more >
 
 

Year 10-12 Excursion 'David Hockney' exhibition

 9.00am - 3.15pm  NGV International, St Kilda Road

..

Read more >
 
 

Year 8 Excursion

 9.00am - 3.10pm  Scienceworks

..

Read more >
 
 

Interschool Tennis - Year 11&12 Girls (selected)

 9.00am - 3.00pm  Saltwater Reserve

..

Read more >
 
 

Interschool Volleyball - Year 9&10 Boys (selected)

 9.00am - 3.00pm  Eagle Stadium

..

Read more >
 
 

Year 9 'The Voyage Departure Ceremony'

 7.00pm  Modular 2

..

Read more >
 
 

Year 6 Canberra Camp

 7.00am - 5.00pm  Canberra

..

Read more >
 
 

Interschool Tennis - Year 9&10 Girls (selected)

 9.00am - 3.00pm  Saltwater Reserve, Point Cook

..

Read more >
 
 

Years 9-11 Excursion

  Avalon Airshow

..

Read more >
 
 

Wyndham Division Swimming - Year 7-12 (selected)

 9.00am - 3.00pm  Werribee Outdoor Pool

..

Read more >
 
 

Year 8 Camp

  Grantville Lodge

..

Read more >
 
 

Hoppers Crossing District Swimming Carnival - Year 3-6 (selected)

 9.00am - 3.00pm  Werribee Outdoor Pool

..

Read more >
 
 

Interschool Cricket - Year 11 & 12 Boys (selected)

 9.00am - 3.00pm  Goddard Street Reserve, Tarneit

..

Read more >
 
 

Interschool Cricket - Year 9 & 10 Boys (selected)

 9.00am - 3.00pm  Goddard Street Reserve, Tarneit

..

Read more >
 
 

Morrisby Report - Year 10 All

 9.00am - 12.30pm  M10/12

..

Read more >
 
 

Swimming Lessons - Year 5

  AquaPulse

..

Read more >
 
 

Interschool Softball - Year 8 Girls (selected)

 9.00am - 3.00pm  Presidents Park

..

Read more >
 
 

Year 7 Camp

  The Summit

..

Read more >
 
 

House Swimming Carnival Year 5-12

  Werribee Outdoor Pool

..

Read more >
 
 

Year 9 Camp

 9.00am  CYC City

..

Read more >
 
 

Year 7 3rd Round Vaccinations

..

Read more >
 
 

Year 7 2nd Round Vaccinations

..

Read more >
 
 

Year 7 1st Round Vaccinations

..

Read more >
 
 

Building Opening

 11.15am

Middle & Senior School Science Centre and Materials Technology Centre Building Opening..

Read more >
 
 

College Closure Day - Monday 31 October, 2016

..

Read more >
 
 

Year 10 Outdoor Ed. Excursion 'Surfing'

 7.30am

..

Read more >
 
 

Test

 10:00  test

test..

Read more >
 
 

Term 4 Ends

..

Read more >
 
 

SLC

 12.50-1.30pm  AT4

..

Read more >
 
 

Year 10 - PC Activities

..

Read more >
 
 

Year 10-11 Last Day

..

Read more >
 
 

Year 11 Camp

..

Read more >
 
 

Red X Racing Training

 3.30-5.00pm  Aquapulse

..

Read more >
 
 

Year 11 Camp

..

Read more >
 
 

Year 11 (2017) Orientation

..

Read more >
 
 

Year 11 Camp

..

Read more >
 
 

SLC

 1.00-1.30pm  AT4

..

Read more >
 
 

Year 11 (2017) Orientation

..

Read more >
 
 

Year 11 Camp

..

Read more >
 
 

Year 11 (2017) Orientation

..

Read more >
 
 

Year 11 Camp

..

Read more >
 
 

Years 6-12 (selected students) RACV Energy Breakthrough

  Maryborough

..

Read more >
 
 

Years 6-12 (selected students) RACV Energy Breakthrough

  Maryborough

..

Read more >
 
 

2017 Prep Orientation & BBQ

 6.00-8.00pm  Chapel

..

Read more >
 
 

Years 6-12 (selected students) RACV Energy Breakthrough

  Maryborough

..

Read more >
 
 

Year 10 - At Home today

18 (http://www.goodnews.vic.edu.au/Admin/CustomContent_Details.aspx?CustomContentID=34225&ValueID=-1#)..

Read more >
 
 

VCE Exam: October/November written examinations

..

Read more >
 
 

Red X Racing Training

 3.30-5.00pm  Aquapulse

..

Read more >
 
 

Year 10 - At Home today

..

Read more >
 
 

Year 12 (2017) Orientation

..

Read more >
 
 

VCE Exam: October/November written examinations

..

Read more >
 
 

Year 12 (2017) Orientation

..

Read more >
 
 

Year 10 Exams

..

Read more >
 
 

VCE Exam: October/November written examinations

..

Read more >
 
 

SLC

 12.50-1.30pm  AT4

..

Read more >
 
 

Year 11 - At Home today

..

Read more >
 
 

Year 10 Exams

..

Read more >
 
 

VCE Exam: October/November written examinations

..

Read more >
 
 

Year 10 Exams

..

Read more >
 
 

Year 11 Exams

..

Read more >
 
 

VCE Exam: October/November written examinations

..

Read more >
 
 

Year 8-9 Study Day

..

Read more >
 
 

Year 10 English Exam

..

Read more >
 
 

Remembrance Day

..

Read more >
 
 

Middle School Orientation Day

..

Read more >
 
 

Year 10 Exams

..

Read more >
 
 

Year 11 Exams

..

Read more >
 
 

VCE Exam: October/November written examinations

..

Read more >
 
 

Red X Racing Training

 3.30-5.00pm  Aquapulse

..

Read more >
 
 

Year 10 - Study Day

..

Read more >
 
 

Year 11 Exams

..

Read more >
 
 

VCE Exam: October/November written examinations

..

Read more >
 
 

Year 10 - Last day of formal classes

..

Read more >
 
 

Arts Night

..

Read more >
 
 

Year 11 Exams

..

Read more >
 
 

VCE Exam: October/November written examinations

..

Read more >
 
 

SLC

 1.00-1.30pm  AT4

..

Read more >
 
 

Year 3 Excursion

 9.00am-2.00pm  Shrine of Remembrance

..

Read more >
 
 

Year 11 English Exam

..

Read more >
 
 

Year 11 Exams

..

Read more >
 
 

VCE Exam: October/November written examinations

..

Read more >
 
 

Year 11 Study Day

..

Read more >
 
 

VCE Exam: October/November written examinations

..

Read more >
 
 

Year 11 - Last formal day of classes

..

Read more >
 
 

VCE Exam: October/November written examinations

..

Read more >
 
 

Year 2 Sleepover

 6.00pm  Gym

..

Read more >
 
 

Red X Racing Training

 3.30-5.00pm  Aquapulse

..

Read more >
 
 

VCE Exam: October/November written examinations

..

Read more >
 
 

VCE Exam: October/November written examinations

..

Read more >
 
 

Melbourne Cup Public Holiday

..

Read more >
 
 

VCE Exam: October/November written examinations

..

Read more >
 
 

VCE Exam: October/November written examinations

..

Read more >
 
 

VCE Exam: October/November written examinations

..

Read more >
 
 

Red X Racing Training

 3.30-5.00pm  Aquapulse

..

Read more >
 
 

VCE Exam: October/November written examinations

..

Read more >
 
 

Year 7 Boys & Girls Table Tennis WMR Finals

  Geelong Table Tennis Centre

..

Read more >
 
 

VCE Exam: October/November written examinations

..

Read more >
 
 

SLC

 1.00-1.30pm  AT4

..

Read more >
 
 

Year 7 3rd Round Vaccinations

..

Read more >
 
 

Year 8 Boys & Girls Table Tennis WMR Finals

  Geelong Table Tennis Centre

..

Read more >
 
 

Year 1 Excursion

  Werribee Open Range Zoo

..

Read more >
 
 

Years 3-5 Science Talent Search Exhibition Day (various students)

 9.00am-2.00pm  La Trobe University

..

Read more >
 
 

Year 7 Girls Basketball Final

  Altona Basketball Stadium

..

Read more >
 
 

2016 Valedictory Dinner

 6.00pm  Luxor Receptions

..

Read more >
 
 

Year 8 Science/Humanities Excursion

 8.50am-3.10pm  Hanging Rock

..

Read more >
 
 

Red X Racing Training

 3.30-5.00pm  Aquapulse

..

Read more >
 
 

Year 12 Celebration Day

..

Read more >
 
 

Year 7 Excursion

  Parliament House & Old Melbourne Gaol

..

Read more >
 
 

VCE Exam: Languages (CCAFL) written examinations

..

Read more >
 
 

SLC

 12.50-1.30pm

..

Read more >
 
 

Year 3-4 Hoop Time All Star Boys Regional Final

 8.50am-3.00pm  Eagle Stadium

..

Read more >
 
 

Red X Racing Training

 3.30-5.00pm  Aquapulse

..

Read more >
 
 

Year 7 Girls Cricket

 9.00am-3.10pm  Galvin Park Reserve

..

Read more >
 
 

SLC

 1.00-1.30pm  At4

..

Read more >
 
 

Year 11 Excursion (various students)

 12.00-4.00pm  Supreme Court

..

Read more >
 
 

Year 7 Boys Interschool Cricket

 8.50am-3.15pm  Galvin Park Reserve

..

Read more >
 
 

Year 8 Boys Interschool Cricket

 8.50am-3.15pm  Galvin Park Reserve

..

Read more >
 
 

Student Leadership Program (All Student Leaders)

 12.30-3.15pm  Chapel

..

Read more >
 
 

Red X Racing Training

 3.30-5.00pm  Aquapulse

..

Read more >
 
 

Student Leadership Council meeting

 1.00 - 1.30pm  AT4

..

Read more >
 
 

Year 1-2 Incursion 'The Magic Words' - Brainstorm Productions

 11.15am - 12.45pm  Chapel or Science Room

..

Read more >
 
 

Year 11 Foundation Maths Excursion

 9.00am - 3.00pm  Melbourne Maths Trail

..

Read more >
 
 

Term 4 Commences

..

Read more >
 
 

Sports Festival

  Open Field

..

Read more >